Monday , September 16 2019
Home / turkey / İşte Bakan Bekir Pakdemirli'nin bahsettiği o meşhur sahne!

İşte Bakan Bekir Pakdemirli'nin bahsettiği o meşhur sahne!Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türk Hava Kurumu'nun (THK) uçaklarıyla ilgili açıklamalarda bulund. THK'nin en büyük filonun kendilerinde olduğu iddiasına da açıklık getirmesini talep eden Pakdemirli, "Hani neredeymiş 20 tane ućak? 6 tane apronda ućak görünüyor, 3 tanesinin motorlarınıı y aniıcıkılarıkışlarıkları 'Motor yok.' diyor. Böyle trajikomik tiyatroyla karşı karşıyayız "ifadelerini kullandı. Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarının ardından gözler 2001 yapımı Vizontele filmine çevrildi.

BABA AKÜ YOK

Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı Vizontele filmini ve filmdeki ünlü "Baba akü yok" sahnesini bilmeyen yoktur.

2001 yapımı filmin meşhur sahnesinde Şafak Sezer'i canlandıran Veli, babasına sitem ederek arabayı çalıştırmak ister.

Arab çalışmayınca, kaputa beacon Sezer, akünün olmadığını anlar ve "Baba akü yok" der. Babasının ve kendisinin verdiği tepki, yıllar içinde Türk sinemasının akılda kalan sahneleri arasında yer alır.

VAN'IN GEVAŞ İLÇESİNE İLK KEZ TELEVİZYON GELİRSE …

Ömer Faruk Sorak ile Yılmaz Erdoğan tarafından çekilen; oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Tosun, Tolga Çevik, Altan Erkekli, Şafak Sezer, Şebnem Sönmez gibi pek çok ismin yer aldığı Vizontele 2001 yılındu sinemasper

Yılmaz Erdoğan'ın anıları Hakkari'de geçse de film, 1974 yılında Van'ın Gevaş ilçesine televizyonun gelişini anlatıyor. Vizontele'nin Van'da geçmenin nedeni ise, Hakkari'de çekim yapmanın zor olacağı düşüncesiydi.

Filmde TRT tarafından oraya sürgün gönderilen memurlar alıcıyı kurmadan geri dönüyor. Belediye Başkanı Nazmi bu işin üstesinden gelmek için şehrin delisi olarak bilinen Emin'den yardım alıyor.

Teknolojik aletlere ilgisi olan ve bütün Radyoları tamir eden Emin ise olayların üstesinden gelmeye çalışıyor. Diğer yandan televizyon how many defa tanışan ve cihazın naslit çalıştığını merak eden halk, pek çok comedian sahnenin yaşanmasına neden oluyor.

PEK ÇOK REPLİK HALA AKILLARD

Vizontele "Baba akü yok" sahnesinin yanında şüphesiz pek çok replik ve sahne ile hafızalara kazındı. About repliklerden bazıları ise şöyle …

Şimdi bu Radyonun resimlisidir. -Nasıl yani? Ya güzel kardeşim. Şimdi council of Zeki Müren şarkı söylemiyor mu? -Söylüyor. -İşte onu söylerken hem dinleyip hem göreceksiniz aynı anda. -Peki Zeki Müren de bizi görecek mi? -Vallahi orasını ben de bilmiyorum. -Eğer görürse iyi değil. Ev halidir kardeşim. İnsan icabında donla geziyor. Koskoca Zeki Müren'in karşısında olur him?

İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan … Ama biz biliriz ki bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen, burası dünyanın en güzel yeridir. Ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen, orası dünyanın en güzel yeri değildir …

Valla Casım ağabey, sen fosil sayılırsın. Bir gün bir müzemiz olursa seni girişine koyacağız.

-Koş babana haber ver. Çıkrıkçı Şaban'ı bulsun, ayağı kırıldı zavallının. -Peki ana. -Yalnız donunu giymeyi unutma. – No don ana? Vallahi giymemişim, nereden bildin ana? -Kaybol hadi, kaybol!

-Bedri Ağa mı? Katırcı Bedri ne zaman ağa oldu? -Ne yani, hayvansever bir insandan ağa olamıyor mu? Böyle bir kaide mi var? Katırları seviyordu rahmetli.

-Bir emrin var mı baba? -Var ama sana verip zayi etmek istemiyorum.


Source link