Wednesday , November 20 2019
Home / turkey / 'Kalp damar hastalıkları riski yüzde 90 azaltılabilir'

'Kalp damar hastalıkları riski yüzde 90 azaltılabilir'Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Güngör, risk Faktörlerinin düzeltilmesi veya tedavisiyle kalp damar hastalık riskinin toplumda yüzde 90 azaltılabileceğini bildirdi.

Doc. Dr. Güngör, Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kalp damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde modern tıbbi yöntemlerle büyük ilerlemeler ılılılılılılımıtıtıng

Güngör sağlıklı Yasam Tarzie've faktörlerinin risk control Altin alınmasıyla bu ölümlerin yüzde 75'nin engellenebileceğinin bildirildiğine dikkati çekerek, bu hastalıklardan koruyucu önlemlerin ve acil bir durumda yapılması gerekenlerin toplumda bilinirliğini arttırmak amacıyla 29 Eylül gününün Dünya Kalp günü olarak kutlandığını hatırlattı.

Bu yıl ki sloganın "Bir Kalp Kahramana Olun" şeklinde belirlendiğini aktaran Güngör, "AMAC, hayatımızdaki kalpas sağlığı için risk oluşturan faktörleri yenmek've kalbimizi hastalık daha ortaya çıkmadan korumak, kendimiz've sevdiklerimizin Kalpas Kahramana olmaktır. Biz de düşmanın silahlarını, kimlerin risk altında olduğunu ve dikkatli olması gerektiğini ve nasıl bir kalp kahramanı olabileceğimizi özetlemeye çalıştık. " ifadelerini kullandı.

– "Bireysel önlemler kadar toplumsal önlemler de gerekiyor"

Güngör, birey hissetmese dahi vücuttaki damarların seneler içinde yaşlandığını ve damar duvarları boyunca kolesterol plakları oluştuğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bu plakların ilerleme hızı ve Kalpas krizi Vey inmeye yol ACMA olasılıkları, bireyden bireye değişmektedir. Ailesinde Genç yaşlarda Kalpas damar hastalığı olan kişilerin Genetik yatkınlık nedeniyle özellikle dikkatli olması gerekmektedir. YAS, erkek cinsiyet, sigara kullanımı, aşırı kiloluluk, hareketsizlik, hipertansiyon Vey şeker hastalığı, LDL kolesterol yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü risk faktörleri olarak kabul edilmektedir. Risk faktörlerinin düzeltilmesi veya tedavisiyle kalp damar hastalık riski toplumda yüzde 90 oranıbili azalt.

Doc. Dr. Barış Güngör, kalp damar hastalıklarından korunmayan kişilerin hayat boyu bu hastalıklara yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğunu aktararak, bu hastalıkların nedenlerine ilişkin bilgi verdi.

Kalp damar hastalıklarının gelişiminin seneler aldığını ifade eden Güngör, toplumda çok sık görüldüğünden korunmada bireysel önlemler kadar toplumsal önlemler de gerektiğini anlattı.

Güngör, "Bunun en güzel örneği sigara kullanmayan ancak pasif içicilik dediğimiz sigara dumanına maruz kalan bireylerde de kalp damar hastalığı riskinin artmasıdır. Korunma çocukluk yaşından başlamalıdır. Sağlıklı beslenme, düzenli spores yapma, normal kilonun idamesi, sigara've TUTUN ürünlerinin zararları've kullanılmaması konusunda toplumsal bilinçlenme korunmada temel öğelerdir. Hastalıklar ortaya çıkmadan bu önlemlerin alınması gerekmektedir. Kısa süreli juice diyetler Vey ağır spores aktivitelerden çok Omura boyu uygulanabilecek, bireyin Yasin uygun YEME alışkanlıkları ve düzenli egzersizler daha önemlidir. Hayat tarzımızdaki değişikliklerin kalpas sağlığımızı etkilemesi yıllar almaktadır. Mesele sigarayı bıraktıktan ancak 10 sene sonra risk, sigara kullanmayan bireylerin seviyesine iner. " değerlendirmesinde bulundu.


Source link