Tuesday , November 19 2019
Home / turkey / Kalp için 5 sağlıklı yaşam önerisi

Kalp için 5 sağlıklı yaşam önerisiYapılan araştırma sonuçlarına göre kalp hastalıklarının tüm dünyada, yılda yaklaşık 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olduğu belirlendi. Türkiye'de de kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin 200 bin civarında olduğu ve bu rakamın 2020'de ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. Dünya Kalp Federasyonu, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam gibi önlenebilir praktörlerin control altına alınması ile kalp hastalığına bağlı erken ölümlerin en az yüzdlen bel'ininece. Professor Dr. Mehmet Kabukçu, "29 Eylül Dünya Kalp Günü" nedeniyle kalp hastalıklarından korunma yolları hakkında bilgi verdi.

"Sigara en önemli neden"

TUTUN kullanan her iki kişiden birinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Kabukçu, "Dünya genelinde önlenebilir ölüm nedenlerinin yaklaşık yarısından TUTUN kullanımı sorumludur. Özellikle sigara içen çocukların've gençlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sadece kullanmakla değil pasif maruziyetle balls bebeklerde or ölümler ortaya çıkabilir. Yapılan bir çalışma, sigara içen bir kişiyle bir Arad yaşamanın, kalpas hastalığı riskini yüzde 34 artırdığını ortaya koymuştur. Genç nesillere tutun kullanmanın tehlikelerini anlatmak ve sigaraya başlamalarını engellemek bir Sosyal sorumluluk görevidir. tutun kullanımını bırakmak kalpas hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda düşürmektedir "ifadelerinde bulundu.

"Kalp dostu besinler ömrü uzatıyor"

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının, dünyada en sik görülen 10 ölüm nedeninden 4'ü if direkt bağlantılı olduğunu hatırlatan Kabukçu, "Şeker, right, ya da doymuş YAG YAG trans içeriği yüksek olan işlenmiş gıdaların tüketimi günümüzde giderek artmaktadır. Bu besinlerden uzak, meyve've sebze açısından zengin bir beslenme alışkanlığı, kalp hastalığı ve inmeden korunmak için faydalıdır. Yapılan çalışmalarda yağ içeriği düşük, meyve ve sebzeden zengin.

"Günde 1 tatlı kaşığı tuz yeterli"

Kalp dostu beslenmede meyve, sebze, balık, kümes hayvanları, tahıl ve kuruyemişlere yer verilmelidir. Ayrıca magneszyum, kalsiyum, potasyumdan zengin, lif içeriği fazla, protein ağırlıklı besinler tüketilmeli, kırmızı et, tatlı ve şeker içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca tuz tüketimi günde 5 gramdan (1 tatlı kaşığı) fazla olmamalı ve alkol kullanımı mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır "uyarısında bulundu.

"Çocuklarda obezite kalp hastalığı riskini artırıyor"

Dünyada ölümlerin, her yıl Ortalama yüzde 6'sının hareketsiz yaşamdan kaynaklandığını dile getiren Kabukçu, "Hareketsizlik BUS AUDIO aşırı kilos've obezite sorunlarına yol açmaktadır. Çocukluk çağında görülen obezite, diyabet've fiziksel aktivit eksikliği, erişkin dönemde kalpas hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Çocukluk çağında've erişkinlerde Televizyon izleme Süresi've Arabian kullanım sıklığı gibi bu iki sedanter Yasam tarzının süresindeki artışın, kalp damar sistemi if ilişkili Yasam kayıplarının sıklığı if paralellik göstermektedir. Fiziksel aktiviteyi artırmak için Çocuklar gerçekçi hedefler konulmalıdır. Bahçede, evde ya da Sosyal yaşamdaki Tüm aktivitelere Çocuklar da dahil edilmeli ve spor dışında da hareketli yaşam sürmeleri sağlanmalıdır. Haftada 5 kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır, kan colesterol düze yini düzenler "ifadelerini kullandı.

"Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmak hayat kurtarır"

Düzenli check up yaptırmanın Kalpas hastalıklarının önlenmesi ya da hastalığın Erken teşhisi için Onemana taşıdığını aktaran Kabukçu, "Kan basıncı, kolesterol değerleri, can Sekeri düzeyleri, a kilo ve vücut smocks index ölçümü düzenli olarak yapılmalıdır. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, aşırı kilo ve obezite, TUTUN kullanımı veya diyabet gibi risk Faktörlerinin tetiklediği, kalp hastalıkları ve inme önlenebilir hastalıklardır. Toplam kardiyovasküler hastalık riskinin uzman bir doctor tarafından hesaplanmasını y ısılısısımılı


Source link